Table of Contents

erdemlİ'nİn hekİMİ

Dr. Emin ŞEKERCİ

Emin Şekerci 1926 yılında Sivas’ın Divriği İlçesi’nde doğdu. İlkokul ve ortaokulu, memleketi Divriği’de okudu. Bu arada babasından hafızlık dersleri, ilçe müftüsünden Arapça ve fıkıh dersleri aldı.

7 Hesaptan BİRİSİDİR

    Üç sene üst üste iftihar listesinde yer aldığı için leyl-i meccani, yani parasız yatılı olarak Sivas ve Erzurum Liseleri’nde tahsiline devam etti. 1945 yılında okul birinciliğinden dolayı, imtihana girmeden İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. 1952 yılında tıp fakültesinden mezun oldu ve hekim olarak meslek hayatına başladı. 

HAFIZLIK ÇALIŞMASI

    Tıp tahsili esnasında, Beyazıt Camii baş imamı ve aynı zamanda bütün dünyanın kıraat üstadı olarak kabul ettiği Hendekli Hafız Abdurrahman Gürses Hoca Efendi’den hıfzını tamamladı ve kurra hafızlık eğitimi aldı. 

MESLEK HAYATI

    Sırasıyla; Sinop, İzmir ve Erdemli’de hükümet tabipliği görevlerinde bulundu. Erdemli’nin ilçe olmasıyla birlikte ilk hükümet tabibi olarak göreve başlayan Şekerci, daha sonra da vefat ettiği tarihe kadar 50 yıl boyunca burada serbest hekim olarak görev yaptı. 


eserlerİ

    Dr. Şekerci’nin en büyük eseri Yeşil Cami’de verdiği Kuran dersleridir. Yaşadığı müddetçe her Cuma günü verdiği bu vaazlar, Adana’dan Antalya’ya kadar geniş bir çevrede takipçi bulmuş, kasetleri elden ele dolaşmıştır. Kur’ani gerçekleri çekinmeden dile getirdiği için,12 Eylül döneminde ciddi takibatlara ve sıkıntılara uğramıştır. 

  Emin Şekerci’ aynı zamanda şiir türünde eserler de bırakmıştır, Şiirlerinde genellikle; Allah’a ulaşma arzusu, dostluk, hakikate yönelme, dinî ve millî duygular, Allah ve Peygamber aşkı gibi konular işlenmiştir.

23-Aralik 2013-17.01.2014 Arasında bütün heseplarımın kapatıldığını belirten Resmi Yazı

Erdemli’nin ilçe olmasıyla birlikte yapılan birçok sosyal ve kültürel faaliyetin içerisinde yer aldı. 1957 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte “Erdemli Amatör Spor Gençlik Klubü”nü kurdu. Yörenin tabiat ve tarımına uygun düşeceği için kurulacak takımların forma renklerinin “sarı ve yeşil” olmasını kabul ettirdi. Sarı renk limonu, yeşil ise muz yaprağını temsil etmektedir.

HAKK'A YÜRÜYÜŞÜ (2004)

     Dr. Emin Şekerci, beş çocuk babasıdır. Eşini 1996 yılında kaybetti. Kendisi de Ekim 2004 tarihinde vefat  etti ve Alata Mezarlığı’na defnedildi. Allah rahmet eylesin! 

Kaynak: Ahmet Yanar, Erdemli’li Şairler Antolojisi   

2017-10.19 Av. Sadik Dilekce ve Cevabi (25-12 ve 31.01 Mukaseyeli Bakiye_Page_32017-10.19 Av. Sadik Dilekce ve Cevabi (25-12 ve 31.01 Mukaseyeli Bakiye_Page_3
Slide #1
SubTitle
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
2017-10.19 Av. Sadik Dilekce ve Cevabi (25-12 ve 31.01 Mukaseyeli Bakiye_Page_22017-10.19 Av. Sadik Dilekce ve Cevabi (25-12 ve 31.01 Mukaseyeli Bakiye_Page_2
Slide #2
SubTitle
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Bank Asya Acilis Kapanis Tarihleri Kaseli_Page_2Bank Asya Acilis Kapanis Tarihleri Kaseli_Page_2
Slide #3
SubTitle
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
A.R.A Family Photo -IA.R.A Family Photo -I

Kur'an Aşığı Bir Dava Adamının Ardından

    Bugün günlerden Doktor Emin Şekerci hocanın vefatının 8. seneyi devriyesi. Baştan söylemek gerekirse onu tanımayanlar için bu yazı belki ilgi çekmeyebilir. Lakin bir kez olsun onun sohbetine katılan muayenehanesine uğrayan veya onun hakkında bir şeyler duyanlar için elbette ki Emin Şekerci ismi nerede geçerse geçsin tarif etmekte zorlanacağınız.Duygular gönül dünyanızı sarıverir. O hayatının merkezinde İslam olan sıra dışı bir tabip… Hastası ihtiyaç sahibi ise para almak bir tarafa hastasının ilacını karşılayıp cebine para koyan bir doktor… Çocukların Şeker Dedesi… Soy ismiyle müsemma… Tabir yerinde ise bir Osmanlı Beyefendisi. Rahatsızlandığınızda veya kendinizi kötü hissettiğinizde sizi Kur’anla tedavi eden kalp doktoru… Darda kaldığımızda sığınacağımız bir liman… Oturması-kalkması, insanlarla ilişkisi, hitabeti ve bunların fevkinde tepeden inmeci darbeciler karşısında yüksek sesle hakkı haykıran celadetli asil bir dava eri. 
     Hitabet dedim de… Yığınla konuşanların içinde dinlediklerimizin kulaklarımıza girmediği şimdilerde onu ne kadar da özledim. Vahiyle konuşan, Kuranla tedavi eden ve Kuranla istikamet gösteren gönül adamı. Onun dili kullanmadaki maharetini nasıl anlatabilirim ki? Konuştuklarını uzun yıllar geçse dahi aklınızda tutacak kadar sadeleştirip formülüze eden zeki bir söz ustası.
    Bu noktada bir hatıramı paylaşmak istiyorum: Erdemliden Alanya’ya tayinim çıktığı gün hayli üzülmüş bir halde iken onun dostlarından Veteriner Hekim Mehmet Yıldırımla birlikte Doktor Amcaya helallik dilemek için veda ziyaretine gitmiştim. Hiçbir şey söylemeden halimi anlamış olmalı ki bana “Dünyada hiçbir şey üzülmeye değmez. Üzüleceksen şu 3 şeye üzül:  (…….)

       

1-Ubudiyet: Kulluk görevlerimizi tam manasıyla yerine getiremiyorsak buna üzül.

2-Hüsn-ü Hatime: Bir yerden veya dünyadan ayrılırken güzel bir ayrılma ile ayrılamıyorsan bunun endişesi varsa buna ağla…
3-Necat: Ölümden sonra nasıl bir hayat bizi bekliyor? Acaba kurtulanlardan alabilecek miyiz?;Bunları düşün bunlara üzül bunlara ağla…

  ”Yaşarken Ubudiyet, veda ederken Hüsn-ü Hatime ve ölümden sonra Necat… Bir cümlede hayatı, ölümü ve ölümden sonrasını formül olarak zihnime kazıdı. Onun zekiliğini anlamak için Tıp fakültesinde öğrenci iken Reis-ul Kurra Abdurrahman Gürses Hocadan hafızlığını ikmal etmesini sanırım hatırlatmam yeterli  olacaktır…  Asıl mesleği (RA) doktorluk olmasına rağmen Yeşil Camii de sabah namazları sonrasında ve Cuma vaazlarında insanlara İslam’ı anlatmış ve halktan teveccüh görmüş. Bu durum devrin zorbalarını öfkelendirmiş ve sesini kesmek için onu zorunlu sürgünlere göndermişler. O bunları hicret kabul etmiş ve vuslat gününe kadar hakikati anlatmaktan geri durmamıştı. Yaşadığı Erdemli ilçesinin yarısını satın alabilecek, biriktirecek ve toplayacak bir imkâna sahipken sürekli dağıtan “Bana dünyadan bahsetmeyin” diyecek kadar Ebuzer yolunun adamı… Ümmetin pençesinde kıvrandığı modern seküler hayatın asla semtine dahi uğramamış ve ölüme hazırlıklı bir ömür yaşamış Emin Şekerci Hocanın ağzından çok defa aşağıdaki beyitleri dinlemişimdir:  

Sanma ey hâce ki senden zer ü sim isterler,
Yevme la yenfau da kalb-i selim isterler. 
                       (Bağdatlı Ruhi)

"Ey tâcir! Mâl ve evlâdın bile fayda vermeyeceği hesap gününde, sanma ki altın ve gümüş isterler. Senden ancak kalb-i selim isterler"

   Kendi adıma onun umut, moral, sorumluluk, heyecan veren duruşuna tanık olmanın sorumluluğunu yaşıyorum. (…..)

    

   Hayrın, hasenatın ve mücadelenin bayrağını yükseklerde taşıyan bu dava adamını kaleme alma sebebim asla ve asla onu abartılı bir şekilde övmek değildir. Bunun ona ve bana zaten bir faydası dokunmayacaktır. İyilerin birer birer terk ettiği dünyamızda böylesi insanlarında var olduğunu aramızda yaşadıklarını ifade etmek ve peygamberimizin “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz” tavsiyesine uymak istedim. Kelimenin tam manasıyla Kuranla yaşayan, hayırların peşinde koşan, insanların dertlerine çare aramayı zevk haline getiren bu dava adamının; çocuklara, gençlere hassaten Tıp öğrencilerine anlatılmasının hayırlı olacağını düşünüyorum. Neden Tıp öğrencileri derseniz erdemden uzak, kapitalist bir mantığa sahip doktorun hastayı ne olarak gördüğünü sormak  isterim. 

Şekerci Hocanın dostlarından Mustafa 
Yeşilyurt Abi bir defasında kendisine 
"Sizin gibi bir doktor büyük şehirler
varken neden küçük bir ilçe olan 
Erdemlide’siniz?" diye sorduğunda 
"Biz şöhretten kaçtık" demişti. 
Yine kendisine "Hayatınızı bir kasete 
alsak" denildiğinde "Bizim hayatımız 
Kurana hizmet etmişsek odur" olmuştu.  

    “İki günü müsavi olan aldanmıştır” Hadisini dilinden düşürmezdi. İlerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen onun için hizmetten geri kalmak yoktu. Heybetli bir gencin idealizmi içinde yaşayan ve yaptıklarını asla gösterişe kaçmadan samimice yapan ve hayırda açtığı çığrı ölümünden sonra da devam ettiren bu aksiyoner adamın muhiplerinden Avukat Erkan Levent Abiden dinlediklerimi bu noktada aktarmak yerinde olacaktır. 

    “Ciddi sıkıntılar içerisinde idim. Çocukların yiyeceği dahi yoktu. Bir gün kapıda, üzerinde Erkan Levent Beye yazılı bir zarf gördüm. İçine baktığımda o zamanın en değerli para (kupürü RA) vardı. Hayret etmiştim… Bu eve taşınalı henüz bir hafta olmuş ve kimse bilmiyordu. Ertesi gün yine. Günlerce bu böyle devam etti. Bir gece saat 4’te kapının ardından dışarıya bakarken bisikletli ve sakallı bir adamın kapıya yaklaştığını gördüm. Zarfı bıraktığında kim olduğunu ve niçin bunu yaptığını sorduğumda önce söylemek istemedi. Israr edince bunu gönderenin Doktor Emin Hoca olduğunu, kazancından yoğurt parası aldıktan sonrasını ihtiyaç sahiplerine dağıttığını söyledi.”

   Tanımadığım halde bana bu yardımda bulunan bu hayır sahibinin yazıhanesine gittim kendisiyle tanıştım ve teşekkür ettim. İşlerim düzeldiğinde bana verdiklerini kendisine iade etmek istediğimde kabul etmedi. Vefatına yakın bir tarihte dağıttığını söyledi. Ben artık bazı hizmetleri yerine getiremiyorum sen yardımcı olabilir misin dediğinde sevinç içinde kabul etmiştim ve gücümün yettiği kadar devam ettiriyorum...” 

  Hülasa (RA) Emin Şekerci Hoca hoş bir seda bırakarak aramızdan ayrıldı fakat sessiz ve derinden başlattığı hayırların önü kesilmedi aksine katlayarak devam ediyor… Hayır defterini açık tutacak amelleri ifa ederek bize güzel örnek olan çocukların Şeker Dedesine, hitabetin ustasına, Kuran fedaisi Hafız Emin Şekerci Hocaya Rabbim rahmet eyleye…

 

Kaynak: Yakup ALNIAK, Facebook, 2020-05.09   

  

Devamını Oku...

Emİn Şekercİ: Hayatından Kareler

Emİn Şekercİ: Bakara Suresi 155-157 VE BİR Tefsir Sunumu ÖRNEĞİ

Dr. Emin Şekerci’nin Tilavetini  Youtube’da                    izleyebilirsiniz!  

 

Kaynak: Hümeyra Nazlı Tan                                                                                        

                                                                                          

EMİN ŞEKERCİ'NİN ŞİİRLERİ

Emin Şekerci’nin iyi bir şair olduğunu da görmekteyiz. Şiirlerinde genellikle Allah’a ulaşma arzusu, dostluk, hakikate yönelme, dinî millî duygular, Allah ve Peygamber aşkı, konu olarak işlenmiştir. Bu şiirleri “Erdemli Şairler Antolojisi’nde” yayımlanmıştır. Aşağıda bunlardan birkaç örnek sunuyoruz.

Emİn Şekercİ'nİn Şİİrlerİnden Seçmeler

Aşağıda sunduğumuz “Sen Öyle Bir Padişahsın” dışındaki şiirleri, Ahmet Yanar tarafından hazırlanan “Erdemli Şairleri Antolojisinde yer almaktadır. Adı geçen şiiri ise, Prof. Dr. Mustafa Şenol, Tayyar Yeşilyurt’tan temin ederek bize ulaştırmıştır. Şiiri Şekerci hocamızın  sesinden ilgili bölümden dinleyebilir ve kendi el yazısıyla yazdığı orijinal versiyonu görebilirsiniz. 

KENDİ EL YAZISIYLA 

(Sen Öyle Bir Padişahsın)

Emİn Şekercİ Hakkında Yorumlar

Emİn Şekercİ Hakkında Hatıralar (Yazılı)

Emİn Şekercİ Hakkında Hatıralar (Şİfahİ)

(Özet): Gençlerle ve öğrencilerle özel ilgisi,  gençler pupilla‘mızdır (gözbebeği) sözü ve Dr. Emin Şekerci’nin dava adamı yönü hakkında bir değerlendirme .

Mehmet YILDIRIM

Veteriner Hekim

Mehmet Yıldırım, Erdemli Tarım ve hayvancılık bürokrasisinde yıllardır hizmet vermesi yanında, Emin Şekerci hocamızın uzun yıllar komşuluğunu yapmış, kendisini yakından takip etmiş bir talebesidir.  Sesli mülakatlarıylı katkı yapan Mehmet Yıldırıma teşekkür ederim.   

Mustafa ŞENOL

Prof.Dr, Cildiye Uzmanı

Aslen Nevşehir’li olan Prof. Dr. Mustafa Şenol  Erdemli’yi ikinci memleketi olarak benimsemiştir. Nasıl Erdemli’li olduğu ile ilgili ilginç hikaye blog sayfasında yer almaktadır. Çalışmanın görsellerinin temininde katkılarından dolayı kendisine teşekkür ederim.   

 

Ahmet KARA

Lise Öğretmeni

Araştırmacı ve NLP uzmanı Ahmet Kara, Erdemli’nin yetiştirdiği değerli aydınlardan birisidir. Emin Şekercinin şair yönüyle ilgili dokumanlar ve görsellerin temini ve bizzat Dr. Şekerciyle yaşadığı hatıraların aktarılması olmak üzere çalışmamıza yaptığı katkıdan dolayı teşekkür ederim.  

 

Emİn Şekercİ'yİ ebedİ İSTİRAHATGAHINDA zİYAREt

   Sessiz Gemi

Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil, ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli,

Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden.
Yahya Kemal Beyatlı
Kadim dostum Dr. Jadion bin Romli ile Dr. Emin Şekerci’nin Ruhuna Yasin Hediyesi.
Kendisinin ve Eşinin Mezar Kitabeleri (Osmanlıca)

Malezya Johor Sultan’ının Aile Hekimi, üniversite yıllarından ev arkadaşım Dr. Jaidon bin Romli ve Erdemli eşrafından vefadar dost Soner Deveci  ile hayatımda en çok tesir bırakan iki mühim şahsiyetin yan yana istirahate çekildikleri  aramgâhlarında ziyaret. (2018 Mart)

 

 

Ya Rabbi! Yerin üstündeki bu iki vefadar dost ile yerin altında bulunan iki muallim dostla mülaki olacağımız hengamda  Bizleri de “…Alâ sururin mütekabilin…. (Hicr-47) vaadine mazhar olarak onlarla ve onların  Muallimleriyle  refik-i ebedi eyle..!

 

Dr. Jaidon bin Romli ile Aksaray’lı Şaban Hoca’ya Yasin Hediyesi

ALINTILAR

ALTINOK AİLESİ 15 TEMMUZ GECESİ

15 Temmuz gecesi kardeşim ve avukatım Sadık ALTINOK, 15 Temmuz ecesi bizzat sahada, üstelik ailece..

Dr. Emin Şekerci

Dr. Emin Şekerci hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum!

Kayıt Olunuz!

Dr. Emin Şekerci hakkında yayımlanacak dokumanlardan bilgi sahibi olmak istiyorum.
Buraya Tıklayın

BANK ASYA LEHE BİR DELİLDİR: ANILAN DÖNEMDEN ÖNCE BAŞLAYARAK MEVDUATLAR BAŞKA BANKALARA AKTARILMIŞ, HESAP KAPATILMIŞTIR.

Tasarrufumun tamamını 2000 yılına kadar İhlas Finans’ta değerlendirdim. Ancak bu bankanın batması üzerine birikimlerimin önemli bir kısmını kaybettim, ailece finansal bir felaket yaşadık.

İhlas Finansta Kaybettigimiz Meblağ

Bu defa riski dağıtmak amacıyla bütün katılım bankalarında hesap açarak (Türkiye Finans, Albaraka, Kuveyt Türk), arasında paylaştırdım. Bu kapsamda Ankara'ya tayinim çıktığı 2004 yılında, işyerimin bitişiğinde olan Bank Asya'da da hesap açtım. (Belge-01) Ve müstahdem aracılığıyla veya mesai çıkışında her gün önünden geçtiğim için fatura ve kredi kartı taksit ödemelerimi buradan yapmayı uygun buldum.

    Ekte sunduğum belgelerden de anlaşılacağı üzere 2004’ten bu yana mevduatımın %60-70 ini Şube Müdürü arkadaşım olan ve müşteri Hizmetleri’nden memnun olduğum Türkiye Finansta bulunurken, en az oranı ise %10 ile 2014 Ocak ayına kadar Bank Asya’ya da kalmıştır. 

  17 Aralık olaylarından sonra, yurt dışındayken

Kolombiya ziyaretinde karşılaştığım Bakan Erdoğan Bayraktar’la büyükelçilikte yapılan sohbette geçen negatif yorumlar üzerine, yurt dışından döner dönmez yakın çevremde[1] bulunan hazine bürokrasisindeki arkadaşlarımla da istişare ederek Bank Asya hesabımı tasfiye etmeye karar verdim. 23 Aralı 2013 tarihinden başlayarak, önce cari mevduatımı, sonra da vadeli hesaplarımı süresi doldukça kapatarak, işyerime yakınlık sırasına göre, Kuveyt Türk, Albaraka ve Türkiye Finanstaki hesaplarıma transfer ettim. 

17 Ocak 2014'te ise, şahsen başvurarak bütün hesaplarımı, kredi kartımı ve internet bankacılığı şifremi iptal talimatı verdim. 

Ek'te sunduğum Bank Asya'dan gelen resmi yazı da bu hususu belgelemektedir. (Belge-3 ve Belge-4)

     Ancak, daha sonra Banka tarafından gönderilen yazıda   kredi kartımda ileriye dönük borç taksitleri gözüktüğünden kapatma talimatım olsa bile bir tane cari hesabın sistem tarafından açık tutulduğunu ve taksitler bitince (Nisan 2014) kendiliğinden kapandığı tarafıma bildirilmiştir. (Belge-5)

    Dosyada bulunun resmi banka ekstresinden hesabımdaki mevduatın 23 Aralık 2013’ten itibaren haftalık bazda AÇIK ve NET olarak bir azalış grafiği gösterdiği ve nihayet 17 Ocak'ta sıfırlandığı gözükmektedir. (Belge-6 ve Belge 7)

 

  Kapatma süreci nasıl gerçekleşti?

 • Hesaplarım değişik aylık vade havuzlarında ve farklı döviz cinsinde olduğu için bunların dolmasını beklemem gerektiği için transferi defaten değil süresi doldukça ve üç hafta içinde gerçekleştirdim. (23 Aralık 2013- 17 Ocak 2014).

 

 • Döviz cinsinden olan hesaplarımı SWIFT (Bankalar arası döviz transferi) masrafları çok yüksek olduğu için nakit çekerek, elden Kuveyt Türk hesabıma bizzat veya hizmetlim aracılığıyla yatırdım.
 • Bazen de piyasa koşullarını dikkate alarak, TL olarak elden çektiğim mevduatı, serbest piyasada dövize çevirerek elden Kuveyt Türk’e yatırdım.
 • (2000’lerde yaşanan Bankacılık krizinden sonra devletçe getirilen) mevduat garanti limiti hesap başına 50.000 TL sınırlı olduğu için, bank Asya’dan çıkan mevduatı diğer bankalar arasında dengelemek amacıyla Bank Asya dahil bütün hesaplarım arasında günlük EFT’ler yaptım.
 • Bilindiği üzere katılım bankalarında her bir açılan vadeli mevduat ayrı bir “katılım havuzu” na aktarılır ve EK NO olarak yeni bir numara ataması yapılır. Bank Asya’da her dolan vadeyi hemen transfer ederek yeni bir EK numara almak yerine hedef bankada vadesi dolacak ilk hesapla birleştirmek ve temdit etmek hesap yönetimi açısından daha rasyonel olduğundan, vadesi dolan hesap birkaç gün Bank Asya’da beklediği örnekler oldu. Yine EFT maliyet tasarrufu açısından, diğer bankadan dengeleme amaçlı Kuveyt Türk’e gidecek meblağ ’da önce Bank Asya’ya oradaki vadesi bozulan hesapla birleştikten sonra Kuveyt Türk’e yönlendirilmiştir. Ekstre incelendiğinde bu tür beklemelerin hiçbir zaman 5 günü geçmediği ve iki üç örnekle sınırlı kaldığı görülecektir.

Tek maaşla Ankara şartlarında dört çocuk okutan birisi, bir de ekonomi doktorası yapmışsa 200-300 TL’lik kazançlar adına bu tür ince hesapları yapması doğaldır.

Her ne kadar, mahkemece atanan bilirkişi savcılığa sorgulanan dönem içinde bütün hesaplarımı kapattığımı belirtmişse de, giriş kısmında temas ettiği hesap hareketlerini yukardaki izah olmadan anlamak mümkün değildir. Üstelik, bilirkişi özensiz bir çalışma yaparak ciddi muhasebe hataları ve maddi hatalar yapmıştır. Ayrıca para havalesi yapılan bankaların ekstrelerini ise hiç incelemeye almamıştır. Oysa gerçeğin fotoğrafını tam olarak çekebilmek için, hem kaynak bankanın hem hedef bankaların ekstrelerinin birlikte analiz edilmesi ve sadece “katılım bankalarına özgü” bazı bankacılık jargonuna temas edilmesi gerekirdi.

Maalesef bu atanan bilirkişi tarafından yapılamadığından, gerçeği bütün berraklığıyla ortaya koyabilmek için bağımsız bir hesap uzmanına başvurularak, görüş temin edilmiş ve sayın mahkemenize sunulmuştur.

Bu teknik detaylar sunulmadan anlaşılması ilk bakışta güç olan birkaç hususunda açıklanması gerekirse;

 

23 Aralıktan itibaren devamlı hesap tasfiye edilirken iki defa’da para girişinin görülmesinin izahı nedir?

 

 -Bu süreçte hesabıma para girişi şu iki sebepten olmuştur.

  -Bunlardan birisi; Maaş hesabımdan her ay verdiğim otomatik EFT talimatıyla buradaki kredi kartı ve fatura ödemeleri sağlanmıştır. Bu talimat yıllar önce verilmiştir, ve fatura talimatını başka bankaya aktardığım Şubat ayı ve son kredi taksitinin ödenmesiyle bitmiştir.

   -İkincisi; Mevduat garanti limitlerini gözeterek, diğer bankalar arasında dengeleme yaparken, kaynak bankada vadenin dolması ile hedef bankadaki vadenin dolması arasında oluşan birkaç günlük sürede diğer bankadaki limit fazlası miktar önce bank Asya’ya gelmiş burada bozulan mevduatla birleşerek birkaç gün sonra hedef bankaya transfer edilmiştir. (Yukarda detaylarına temas edildi)

  -Üçüncüsü; Elden nakit yatırmanın yarattığı operesayonel güçlükler ve beşeri hatalar:

- Bank Asya’dan mevduat transferi sürecinde, bir defasında cuma günü elden çektiğim bir miktar dövizi Kuveyt Türk'e götürdüğümde, vezne kapandığı için yatıramamıştım, bu defa hafta sonu üzerimde taşımamak için veznesi hala açık olan Bank Asya’ya geri götürüp yatırdım ve pazartesi günü tekrar çekerek Kuveyt Türk’e yatırdım. (Bakınız Belge 8 ve 9)

      - Online bankacılık üzerinden yürüttüğüm kapatma sürecinde yaklaşık 450 işlem (transaction) gerçekleştirdim, bir defasında bütün hesaplara kapatma talimatı verdiğim 17 Ocak’ta bir hesap sehven menüden “kapat” butonu yerine “temdit et” butonuna basıldığı için meblağ vadeli havuza atılmış, ancak durum fark kedilince birkaç gün sonra, bu mevduat dahi transfer edilerek bütün vadeli hesaplar 29 Ocak itibariyle sıfırlanmıştır. 

-Ekstrenin SADECE o günkü satırına bakıldığında sanki hesaba para yatırılmış gibi hatta vadeli hesap açılmış gibi gözükse 'de;
           -Birkaç satır öncesine bakıldığında bu miktarın aynı hesaptan çıktığı,
            -İki gün sonraki (hafta sonunda dolayı)iki gün sonraki satıra bakıldığında ise aynı meblağın tekrar çıkış yapıldığı görülecektir.

 

Katılım bankacılığında “kâr havuzu sistemi” geçerli olduğundan, ana hesap altındaki havuzlar arasında yapılan her bir aktarma yeni bir havuz numarasının otomatik olarak atanmasına neden olur. Sözgelimi, 07 no’lu EK havuzdaki vadesi dolan 3000 Euro’nuzu TL’ye çevirdiğinizde, çevrilen meblağ EK-02 olarak yeni bir havuz numarası alır. Ve 07 no’lu EK havuz ise sıfır bakiye gösterir. Sonuç olarak, aynı hesabın iki havuzu arasında transfer yaptığınızda sistem tarafından atanan EK numara yeni bir hesap açıldığı anlamına gelmez ve DIŞARDAN MEVDUAT getirildiğini göstermez. Anılan tarih aralığında görülen anlık giriş-çıkışlar başka bankaya transfer sürecinin gerektirdiği operasyonel zorunluluktan kaynaklanmıştır.

 

Aslında yukardaki teknik izahların özeti “kasanın alt çekmecesindeki parayı alıp üst çekmecesine koymak, daha sonra üst çekmecedeki parayı cebimdeki parayla birleştirip, yanda duran ikinci kasaya koymaktan ibarettir.”

 

Yapılan işlem budur. Bu nedenle muhasebe ve borsa analizlerinde “anlık yükselme, azalma kesitleri” üzerinden analiz yapmak yanıltıcı olur, (Çünkü beş dakika sonra tekrar iniş/çıkış, kâr/zarar olabilir) Karar verilmez; gün sonu ve hafta sonu kapanış rakamları esas alınır.

 

Aynen bunun gibi, 23 Aralık 2013-17 Ocak 2014 sürecinin geneline bütüncül bakıldığında yapılan işlemin bir hesap arttırma değil, bilinçli şekilde bir hesap kapatma olduğu gün gibi ortaya çıkacaktır. (Bakınız Belge-10)

 

Not: 17 Ocaktan sonra bir defa görülen 870 TL maaş hesabımdan kredi kartı ödemek için havale edilen miktardır. Havale tarihi “ay sonu” na rastladığından dolayı gözükmektedir. Nitekim birkaç gün sonra kredi kartı ödendiği için bu meblağ bir daha gözükmeyecektir.

 

Vadeli hesaplarımın tamamı ise 20/12-13-29.01.14 aralığında tasfiye ettim. 20/12/13 tarihinden sonra hesabıma  “İLAVE” mevduat girişi olmamıştır. 17 Ocak 2014 tarihinden sonra hafta sonu ve ay sonu bakiyelerim sıfır olarak kalmıştır.

Örgüt liderinin bankayı destekleme talimatı için belirttiği tarihler (25.12.13 ve 15.01.14)’ten iki gün önce başlayarak, 17 Ocak tarihine kadar hesaplarımdaki net hareketlilik TOPLU PARA ÇIKIŞI yönündedir.

 

Nitekim aşağıdaki ekran alıntısında Mülkiye Teftiş raporunda TMSF’ce gönderilen veri’de bu durum net bir şekilde görülmektedir: (Bakınız Belge -10)

 

Yukarda özetini yaptığımız açıklamanın detayları sunduğumuz ekstre ve resmi belgelerle ispatlanmıştır. 

 

BİLİRKİŞİNİN HUZURA ÇAĞRILMASI veya YENİ BİLİRKİŞİ ATANMASI TALEBİMİZ:

 

Mahkemece atanan ilk bilirkişi her ne kadar sonuç bölümünde Savcılıkça sorulan dönem içinde hesabımın kapatıldığı ve başka bankalara aktarıldığı kanaatini dile getirmişse de,

(Bak Belge -12) raporun analiz bölümünde açık hesap hataları yapmış, toplanmaması gereken kalemleri topladığı nihai yekunu yanlış hesapladığı, döviz kurlarını yanış girdiği gibi 4 aylık bir süreci bir paragraf içine sadece giriş-çıkış rakamlarına yığarak anlaşılması güç bir sunum yapmıştır. Nitekim, aynı hesap altındaki havuzlar arası aktarmaları da giriş-çıkış gibi göstermesi, “Katılım bankacılığının kar payı havuzu” konseptine yabancı olduğu izlenemi vermiştir.

 

Katılım bankacılığı konusunda deneyimli bir ekonomi doktoru olarak, konu bizim açımızdan net olsa da,  bilirkişiyle yüzleşerek mahkeme huzurunda yukarda anlatılan hususları berrak bir şekilde izah ve ikna fırsatı verilmesi için  huzura daveti talep edilmişti.  

Bu talep yerine getirilmediğinden, yine üçüncü bağımsız bir uzman tarafından hazırlanan rapor EK’te mahkemenin takdirine sunulmuştur.

 

EKLER:

 1. Uzman Raporu
 2. Banka Ekstreleri
 3. Mülkiye Teftiş Raporu İlgili Kısımlar
 4. Diğer Belgeler

 

 

[1] Dönemin Hazine Müsteşar yardımcısı Burhanettin Korkmaz ailece görüştüğüm birisiydi. Kurum içindeki örgüt sempatizanlarının bir numaralı hedefi olduğunu tutuklu bulunduğum esnada yaşadığım bir olay sonucu öğrendim.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 • Tab Title 1
 • Tab Title 2
 • Tab Title 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Slide 1 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 2 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Slide 3 Heading
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here
Previous
Next

This is the heading

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
 • Tab Title 1
 • Tab Title 2
 • Tab Title 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

The Ultimate Addons For Elementor

Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.

Button Text

Add testimonial description here. Edit and place your own text.

John Doe

Codetic

Annual
Lifetime
Primary Content
Secondary Content
Heading 1
Heading 2

This is your first content. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.​ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Add testimonial description here. Edit and place your own text.

John Doe

Codetic

Add testimonial description here. Edit and place your own text.

Jane Doe

Codetic

Sample ID Heading 1 Heading 2
Sample #1 Row 1, Content 1 Row 1, Content 2
Sample #2 Row 2, Content 1 Row 2, Content 2
Sample #3 Row 3, Content 1 Row 3, Content 2
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

January 1, 2014

My Heading 1

I am timeline card content. You can change me anytime. Click here to edit this text.
January 1, 2014

January 1, 2015

My Heading 2

I am timeline card content. You can change me anytime. Click here to edit this text.
January 1, 2015

January 1, 2016

My Heading 3

I am timeline card content. You can change me anytime. Click here to edit this text.
January 1, 2016

January 1, 2017

My Heading 4

I am timeline card content. You can change me anytime. Click here to edit this text.
January 1, 2017

January 1, 2018

My Heading 5

I am timeline card content. You can change me anytime. Click here to edit this text.
January 1, 2018

Design is a funny word

Card #1
Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.
Card #2
Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.
Card #3
Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.
Card #4
Lorem ipsum dolor sit amet, mea ei viderer probatus consequuntur, sonet vocibus lobortis has ad. Eos erant indoctum an, dictas invidunt est ex, et sea consulatu torquatos. Nostro aperiam petentium eu nam, mel debet urbanitas ad, idque complectitur eu quo. An sea autem dolore dolores.
Thursday, August 31, 2018
Thursday, August 29, 2018
Thursday, August 28, 2018
Thursday, August 27, 2018
Pie Chart
0%
Title
0%
Title
0%
Title
0%
Title
0%
Title